Dřevo je již po staletí osvědčeným a houževnatým materiálem a stavby z něj potvrzují dlouhodobě funkčnost této stavební technologie.
Dřevo je velmi dobrý izolant, díky své struktuře zvuk neodráží ani nepřenáší, jednoduše jej pohlcuje. Nevytváří tepelné mosty a dřevostavba jako taková má výborné tepelně izolační vlastnosti.
Reguluje vlhkost, čistotu i teplotu vzduchu v interiéru, bydlení v dřevostavbě je zdravé, prostředí je nízkoalergické, je pocitově velmi příjemné, stěny nechladí, prostory jsou rovnoměrně ohřívané a náběh požadované teploty je velmi rychlý.
Dřevo disponuje bezkonkurenční funkční univerzalitou (nosné konstrukce, obklady stěn a stropů, podlahy, schodiště, výplně otvorů, vnitřní vybavení atd.), snadnou zpracovatelností a možností uplatnění moderních technologií.
Dnešní trh navíc nabízí velké množství ochranných a doplňujících materiálů, které životnost dřevostaveb prodlužují. Riziko hnilobných faktorů snižují na minimum, požární odolnost a statické parametry naopak zvyšují. Statické vlastnosti se při požáru mění pomaleji než např. u ocelových prvků. Ohořelá vrstva na masivním dřevu přitom působí jako izolace proti šíření dalšího ohně.
V neposlední řadě je třeba vyzvednout rychlost výstavby dřevostaveb. Po provedení základové desky je hrubá stavba se střechou smontována cca do 10 dnů i s osazením výplní otvorů a to i v zimním období. Tloušťka obvodových stěn je oproti zděným stavbám menší čímž se zvětšuje i užitná plocha místností.